
Esame sunerimę dėl itin neatsakingo Jūsų miesto Mero požiūrio į psichokomunikacinę erdvę, paralelinius pasaulius, sielos nemirtingumą ir situloginę perspektyvą. Alytaus dailės mokykla yra ta vieta, kur visi šie radiaciniai elementai gyvena dermėje ir susiklausyme. Tai kvantinė bomba, ant kurios šiandien užsėdęs miesto meras Jurgis Krasnickas neatsargiai žaidžia su degtukais. Grasinti iškraustyti Alytaus dailės mokyklą iš jos pastato (čia galbūt padėtų medikų argumentai, nes kitaip vienas jų atstovas nelabai supras) – tas pat, kaip iškraustyti žmogaus sielą (gr. psyche) iš jos kūno remiantis logika, kad taip jau buvo padaryta su inkstais, širdimi, smegenimis ir kitais mėsos gabalais... ir nieko... aparatas, vadinamas žmogumi, ir toliau veikia. Bet ar tai vis dar žmogus?
Alytaus miesto meras didžiuojasi racionalumu ir savo „argumentus“ jais grindžia. Tik ar tikrai čia yra kuo didžiuotis? Racionalumas (arba logika) tėra labai mažytė ir itin nereikšminga žmogaus sąmonės dalis, paremta iliuzija, kad sistema gali pateisinti pati save. Meras pamiršta (o gal ir visiškai nežino) Kurto Gödelio pirmosios ir antrosios nepilnumo teoremų, kurios teigia loginių samprotavimų ribotumą. Alytaus miesto Meras neįvertina sprogstamosios iracionalumo galios, kuri būtų pavojingai išlaisvinta nutraukus telepatinės komunikacijos kanalus, esančius Alytaus dailės mokykloje ir siejančius gyvųjų ir mirusiųjų pasaulius. Trumpai tariant, kur, pone Mere, dėsite garsiuosius Dailės mokyklos kaukučius? Išgrūsite kartu su mokyklos mokiniais ir mokytojais į kurį nors nerenovuotą buvusį vaikų darželį? O gal privatizuosite? O gal tiesiog įsidėsite į kišenę?
Panašiai galima pasakyti ir apie minėto Mero pomėgį skaičiukams. Mes irgi mėgstame skaičiukus, bet aritmetika tėra skaičių karikatūra, turinti prasmę dėl galybės aksiomų. Tokioje sistemoje skaičiukai reiškia ne daugiau nei tas, kuris juos valdo laikydamas savo kumštyje. Taigi ekonominė logika paremta galios svertais, o ne bandomu įteigti universalumu ir yra priespaudos priemonė valdančiųjų rankose. Ar girdėjote, pone Mere, apie iracionalius skaičius? Alytaus dailės mokykla yra iracionalių skaičių kombinacija – jie nesiskaičiuoja, o juos pajudinęs galite jau niekada neberasti vietos jiems padėti. Panašiai prieš dešimtmetį atsitiko ir kitam Alytaus merui, panorėjusiam suvaldyti grafitininkus, kurie bazavosi kaip bendruomenė prie Dailės mokyklos. Pusiausvyra yra pusiausvyra, o paleisto džino atgal nebepavyksta sukišti... nei remiantis logika, nei su policijos pagalba.
Dar vienas pono Mero argumentas susijęs su šviesos samprata – jis viešai pareiškė, kad Dailės mokyklai reikia daugiau šviesos, o dabartiniame pastate, kuris yra pušyne, tos šviesos nepakanka. Akivaizdu, kad ponas Meras laikosi pozicijos, būdingos visų laikų masonams, įskaitant ir bolševikus („Iljičiaus lemputė“ plius tarybų valdžia). Mes įspėjame – valdžios struktūrų tapatinimasis su šviesa tėra ideologinis triukas, opiumas žmonėms mulkinti. Budistai ir dailininkai čia kiek sąžiningesni, nes vieni pataria užsigesinti šviesą, kad ryškiau matytume, o kiti siūlo prisimerkti, kad tonai išryškėtų. Mes siūlome visiems užsimerkti tiek, kad tikrą šviesą pamatytumėte, o atsimerkus ir liumenai nebeapakintų. Kadangi pono Mero patarėjas meno ir šviesos klausimais yra partinėje mokykloje išmokęs tapyti dailininkas, sprendžiame, kad ponas Meras neatsitiktinai kiek painiojasi sampratose: pabrėžiame – Dailės mokykla nėra kalėjimas ir panoptikumo samprata jai atmestina iš esmės.
Pabaigoje norime kreiptis tiesiogiai į Merą: pone Mere, jeigu ketinate visgi sprogdinti tą po užpakaliu pasikištą ar, kaip sakote, paveldėtą bombą su savo miesto žmonėmis, ar pagalvojate, ką paskui valdysite? Memento Mori, Mere...
Iki pasimatymo!
Tikroje šviesoje!
Mirusiųjų darbininkų sąjunga prie Pasaulio psichodarbininkų ir duomenkasių profsąjungos
(DEWOU-DAMTP)
Anjuman Matan Kahneek Aur Amali Karkan (AMKAAK)
Šviesos muziejaus Alytaus skyrius